HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR & KAÇ GÜN SONRA ORTAYA ÇIKAR?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR & KAÇ GÜN SONRA ORTAYA ÇIKAR?
67
01 Şubat 2020 - 21:00

Hamilelik Belirtileri – Hamilelik Hesaplama ve Hamilelik Testi

Hamilelik (gebelik) belirtileri, kadınlar tarafından oldukça merak edilen konuların başındadır. Adet gecikmesi yaşayan kadınlar, ilk olarak akıllarına “hamile miyim?” sorusunu sorarlar. Bunu sonucunda da en yakın sağlık kuruluşunda ya da eczaneden aldığı hamilelik testi çubuğu ile hamile olup olmadığını anlarlar. Bu sürece gelmeden önce, hamilelik belirtileri gösteren bazı vücut hareketleri gelir. Kadın vücudunda yaşanan değişimler hamilelik belirtilerinin en önemli habercisidir. Peki,Hamilelik (gebelik) belirtileri nelerdir?Göğüslerin şişmesi hamilelik belirtisi midir?Adet gecikmesi yaşayanlar hamile midir?Hamilelik belirtisi kaç gün sürmektedir ve gebelik süreci kaç gün sonra ortaya çıkar? İşte, hamilelik belirtileri ve diğer tüm detaylar…

hamilelik belirtileri nelerdir


Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik yani hamilelik belirtisinin başlangıç durumu kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kadınlar döllenme işleminin hem ardından, bazı kadınlar ise bu durumun 5-6 hafta sonrasında hamilelik belirtilerini hissedebilir.

Hamilelikte Erken Belirti Çeşitleri

Hamileliğin anlaşılmasında bazı belirtiler yer almaktadır. Bu belirtiler gebeliğin en erken şekilde teşhis edilmesine olanak sağlar. İşte, Hamilelik belirtilerinin en erken teşhisleri…

1. Adet Kanaması & Adet Gecikmesi

Adet döneminde aksaklık yaşayan kadınlar yaniadet gecikmesi yaşayanlar, hamilelik belirtisi arasında kadınlarda ilk sırada yer almaktadır. Eğer gebelik yaşıyorsanız büyük ihtimal adet kanamasından kesileceksiniz.

adet-kanamasi-001.jpg


2. Baş Dönmesi, Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelik belirtileri arasında en yaygın ve klişe olanı ise baş dönmesi ve mide bulantısı ile beraber gelen kusma işlemidir. Bu gebelik belirtisi genel olarak 2 ile 8 hafta arasında yaşanmaktadır.

bas-donmesi-001.jpg


3. Göğüste Şişkinlik

Gebelikte görülen en etkili belirtilerden bir tanesi ise kadınların vücutlarında yaşanan değişikliklerdir. Kadın vücudunun en çok değişen bölgesi ise göğüs bölgesidir. Göğüs bölgesinde yaşanan şişkinlikler ve göğüs uçlarının uzamasıdır. Bu bölgelerde yaşanan hassasiyet hamilelik belirtileri arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

goguste siskinlik.jpg


4. Genel Şişkinlik

Göğüste ve göğüs uçlarında yaşanan değişimlerle beraber vücudun belli bölgelerinde farklı şişkinliklerde yaşanmaktadır. Tıp dilinde östrojen ve progesteron diye bilinen kavramlar vücut içerisinde yer alan hormonlardır. Bu hormonların hızlı bir şekilde büyümesi hamileliğin belirtisidir.

genel-siskinlik.jpg


5. Akıntı ve Kanama

Hamilelik belirtileri arasında yer alan akıntı ve kanama kadında lekelenme ortaya çıkarmaktadır. Döllenmeden 2 hafta sonra ortaya çıkmaktadır ve kanın renginde değişiklikler meydana gelebilir.

akinti-ve-kanama.jpeg


6. Vücuda Kramp Girmesi

Hamilelik dönemine giren kadınlarda yaşanan bir diğer gebelik belirtisi ise vücudun belli bölgelerine giren kramptır. Hamileliğin genel olarak ilk haftalarında şiddetli bir biçimde ortaya çıkmaktadır ve belli bir süre devam etmektedir. Bu durumun ardından da bazı küçük kanamalar oluşabilir.

vucuda-kramp-girmesi.jpg


7. Aşerme – Kusma Hissi

Birçok kadın, hamilelik döneminin başlamasıyla beraber tatlı, ekşi birçok şey aşermek ister. Bir anda ortaya çıkabilen bu durum hamilelik yani gebelik oluştuğunun göstergelerinden olabilir. Bunun yanı sıra bazı yemeklerden de tiksinti yani kusma hissi yaşayabilir.

aserme.jpg


8. Kabızlık

Vücutta yükselen hormonlardan dolayı kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Yüksek progesteron hormonu bağırsak geçişlerinde yavaşlamaya sebep olmaktadır.

kabizlik-009.jpg


9. Vücut Ağrıları

Kadınlar hamile kaldığında vücutta birçok değişiklik yaşanması konusuna yukarıda değinmiştir. Bu durum vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanabilmektedir. Hamilelik belirtileri arasında çok etkilidir.

vucut-agrilari.jpg


Hamilelik (Gebelik) Hesaplama – Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Birçok çift, yaşanan cinsel ilişkinin ardından ortalama 3 ay sonra amaçlarına ulaşabilirler. Genç yaşta olan bireyler için ilk denemede hamile kalınma olasılığı yaş olarak olgun kadınlara göre daha düşüktür. Gebe kaldığınızın belirtileri ilişkinin 3. ayından sonra kendisini hissettirmeye başlar. Bu durum daha da uzun sürebilir ancak uzmanlarında açıklamalarına göre ortalaması 3 ay kadar bir süredir. İlişkiden sonra ne zaman gebe kalınacağını kimse bilemez tabi… Burada da devreye bazı hamilelik belirtileri girmektedir. Yukarıda sizlere hangi belirtinin hamileliğin hangi ayında kendisi gösterdiğini detaylı olarak inceledik.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Yapılan incelemeler neticesinde adet kanaması gecikmesinden 15 gün sonra hamilelik belirtileri ile karşılaşma oranınız oldukça yüksektir. Kesin bir tanı olmamakla birlikte bu durumun oluşmasında psikolojik bir etkenden dolayı da yaşanma ihtimali olabilir. Genel olarak çiftler 1 yıl gibi bir süre içerisinde çocuk sahibi olmak için girdikleri denemelerin meyvesini alabilirler. Eğer 1 yıldır deneyip hala daha herhangi bir gebelik belirtisi oluşmadıysa bir sağlık problemi olduğu ortaya çıkar. Tavsiyemiz, eğer uzun bir süredir denenmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa, çiftlerin en yakın uzman doktora görünmesi gerekmektedir.

Copyright 2010-2020 Sivasmedya.com - Destek:sivasmedyahaber@gmail.com