Sivas’ta Dikilitaş Efsanesi

Sivas’ta Dikilitaş Efsanesi
162
14 Şubat 2020 - 14:22

Sivas, tarihi bir şehirdir. Her şehrin en az bir efsanesi olduğu gibi bu coğrafyada içinde bir efsane barındırır.

Sivas, sırtını Tolos Tepesi’nin mezar taşlarını andıran iki büyük dikili taşa yaslar. Bu taşlar sanki bütün heybetiyle Sivas’a gücünü verir. Bu taşların hüzünlü mü hüzünlü bir hikayesi vardır.

zara

Sivas’ın ilçesi olan Zara’da varlıklı aileler yaşarmış. Bu ailelerden birinin oğlu evlenmektedir. Düğün dernek kurulur. Zenginlere yakışır bir düğün alanı hazırlanır, çeşit çeşit yemeklerin dolu olduğu bir ziyafet hazırlanır. Yemekler yenir, halaylar çekilir. Ertesi gün gelinin köyünde getirmek için samenler yola koyulur. Düğün sahibi yani erkek tarafı düğün dönüşünü izlemek için Tolos Tepesine çıkmıştır. Samenler dönerken, ellerinde mavzerlere ateş ede ede düğün evine yaklaşmışlar. Bu sırada kör bir kurşun damadı yaralar ve damat ölür. O sırada bu durumu öğrenen gelin, kendini Kızılırmak sularına atar. Muratlarına kavuşamayan bu iki genç, Tolos Tepesine gömülürler. Mezarlarının başına iki koskoca taş dikilmiştir. Bu taşlara “Dikili Taş” denmiştir.

UYARI; Günümüzde de insanlar düğün derneklerde, sevindiği zamanlarda silaha ateş edilir bunun sonucunda her yıl yüzlerce insanlar ölmektedir. Bu kötü olayların önüne geçilmeli, güzel günlerinizi kana bulamayın, sevinmek için silaha ihtiyacınız yoktur.

Copyright 2010-2020 Sivasmedya.com - Destek:sivasmedyahaber@gmail.com